Czy inwestycje w złoto to dobry pomysł?

Czy inwestycje w złoto to dobry pomysł?

Jak można inwestować w złoto? Czemu należałoby mieć złoto w postaci materialnej? Gdzie kupić oraz za ile? Jak je ukrywać? Wedle najróżniejszych szacunków w pełnej historii ludzkości wydobyto ok. 187,2 tys. ton złota. Jeżeli zgromadzić je w jednym miejscu, uzyskaliśmy sześcian o boku ok. 21 metrów. Rocznie wydobywa się ok. 2-3 tysięcy ton, czy cała podaż złota wzrasta o trochę więcej 1% rocznie. Złoto wyceniane jest w każdym zakątku świata, od wieków spełniało istotną rolę jako lokata pieniądza.

Jakie złoto zakupić?
Decydując się na inwestycję należałoby zastanowić się nad tym, jakie złoto należy w owym celu kupić. Teraz, dysponowane środki najlepiej zainwestować w dwóch rodzajach kruszcu, czyli w sztabkach i monetach bulionowych. Należałoby pamiętać, iż tak jak w pierwszym tak i w innym wypadku inwestycji funkcjonuje pewna reguła. Mianowice im większa jest waga sztabki czy monety tymże niższy jest koszt każdego grama złota. Najpopularniejszym oraz najtańszym sposobem na lokatę są monety bulionowe. Są to monety tworzone z metali szlachetnych pod inwestycję pieniądza.

Zabezpieczenie przed inflacją oraz kryzysem
W ostatnich czasach złoto jest jednym spośród najlepszych środków na gromadzenie oszczędności. Kruszec jest uznawany szczególnie w okresach kryzysów oraz inflacji. Jeśli siła nabywcza pieniądza spada, natomiast wraz z nią ustępują własne oszczędności, złoto jest niewzruszone. Od 1970 roku wartość uncji złota skoczyła z 38$ do 1250$, natomiast zatem 35-krotnie. Jednak cena dolara zleciała sześciokrotnie. Identycznie jest ze złotówką.

Inwestycja w rzeczywiste złoto – popyt na złoto
Popyt na złoto jest dość solidny oraz wraz z jego wartością wzrasta jego znaczenie w okresach światowych zastojów finansowych czy politycznych. Tym samym należałoby zobaczyć, iż złoto nie podlega niekorzystnym wpływom lokalnych kryzysów gospodarczych ani sporów dyplomatycznych. Wszystko to sprawia, iż teraz inwestycje w złoto są uznawane za jedne spośród najbezpieczniejszych sposobów gromadzenia środków pieniężnych.

Jak inwestować w złoto?
Inwestycje w złoto mogą przyjmować różnorodne formy. Do tychże szczególnie standardowych należą monety lokacyjne i sztabki. Tenże typ inwestycji cechuje się dużym horyzontem inwestycyjnym. Jeszcze większą popularności cieszą się również fundusze zarządzane pasywnie, inwestujące w fizyczny metal, czy tzw. artykuły ETF. By natomiast mieć istotny wpływ na transakcje rynkowe na rynku metalu szlachetnego, należałoby zainteresować się inwestycjami średnio- oraz krótkoterminowymi, takimi jak kontrakty CFD wsparte o wartość złota.

Złote monety bulionowe
Złote monety bulionowe to zapewne najpopularniejsza forma inwestowania w złoto. Szczególnie popularne złote monety ważą zazwyczaj 1 uncję, czy 31,1 gram. Zakup jednej monety wiąże się zatem z kosztem paru tysięcy złotych. Inwestować w złote monety możemy natomiast także niższymi kwotami. Idąc naprzeciwko osobom inwestującym jednorazowo niższe kwoty, wiele mennic wprowadziło do własnej oferty monety bulionowe o wartości ½, ¼ lub choćby 1/10 uncji. Złote monety mają pewną niewielką wartość pieniężną. W praktyce znaczy to, iż w zestawieniu np. ze złotymi sztabkami, za 1 gram złota damy nieco więcej w wypadku monet.