Pieniądze od entuzjastów nowego przedsięwzięcia

Pieniądze od entuzjastów nowego przedsięwzięcia

Zakładanie firmy nie powinno być nieprzemyślanym skokiem na głęboką wodę. Niesieni falą optymizmu ludzie z dnia na dzień z roli pracownika wchodzą w przysłowiowe buty szefa. W przypadku tak nagłych zmian w życiu zawodowym problemem pozostają na ogół finanse.

Brak wydatków związanych z rejestrowaniem działalności gospodarczej nie oznacza, że początkujący przedsiębiorca nie potrzebuje pieniędzy. Jest bowiem zobligowany do płacenia składek, a często także ponoszenia kosztów utrzymania biura czy korzystania z outsourcingu. Jakie są najczęstsze sposoby uzyskiwania wsparcia finansowego na początku biznesowej drogi?

Zaskórniaki mogą nie wystarczyć 

Wykorzystanie własnych oszczędności jest o tyle dobrym rozwiązaniem, że nie trzeba prosić, tudzież przekonywać innych ludzi do inwestowania w swój pomysł. Oznacza to spory komfort psychiczny, niestety na ogół nie wystarcza. Wiele zależy od rodzaju działalności, wcześniej wykonywanej pracy oraz biznesplanu. Dodatkowe finanse mogą być jednak konieczne już na starcie prowadzenia firmy. Warto pomyśleć o tej kwestii jeszcze przed rejestracją biznesu.

Na pewno przyda się dobry plan, uwzględniający wydatki oraz perspektywy uzyskania przychodu. Można wówczas ze sporą dozą prawdopodobieństwa przewidzieć, co się może zdarzyć. Jeżeli wierzy się w swój pomysł, ryzyko finansowe nie będzie tak przerażało. Trzeba być jednak gotowym na trudności, pojawiające się zwłaszcza w pierwszym miesiącach prowadzenia firmy.

Pieniądze od rodziny

Pomoc krewnych bywa nieoceniona dla początkującego przedsiębiorcy. Najbliższe mu osoby są często gotowe na bezinteresowne wsparcie, nie oczekują udziałów ani odsetek. Wystarczy im zwrot długu, z którym też nie trzeba się spieszyć. Zaangażowana rodzina to sposób na stabilniejsze finanse i więcej możliwości działania. Nie każdego krewnego można jednak poprosić o pieniądze.

Niektórzy mają tendencję do późniejszego wtrącania się czy wymuszania wcześniejszego zwrócenia środków. Zasady spłaty warto zatem dokładnie omówić. Przydatny okazuje się też biznesplan. Będzie potwierdzeniem, że dana osoba przemyślała kolejne kroki. Oceniła ryzyko i pokusiła się o analizę potencjalnego rynku zbytu.

Wsparcie przyjaciół i znajomych

O pomyśle na biznes warto porozmawiać z zaufanymi przyjaciółmi. Ich opinie, a często trafne wskazówki, bywają nieocenione już podczas planowania przyszłej działalności. W kręgu towarzyskim mogą też pojawić się osoby, gotowe zainwestować w pomysł biznesowy. Finanse bardzo na tym skorzystają, a z dobrymi przyjaciółmi czy znajomymi często paradoksalnie łatwiej się porozumieć niż z krewnymi.

Rozkręcając biznes, warto przyjmować pieniądze rozważnie i na jasnych zasadach. Nie należy jednak odrzucać wsparcia, tylko dlatego że chce się działać samodzielnie. Współczesne realia sprawiają, że początkujący przedsiębiorca może mieć poważne trudności ze sfinansowaniem przedsięwzięcia na własną rękę. Poza tym zaangażowanie w firmę znajomych przekłada się często na kolejne pomysły i więcej radości ze wspólnej pracy.