Kominek dopasowany do stylistyki wnętrza

Kominek dopasowany do stylistyki wnętrza

Różnorodność współczesnych kominków sprawia, że bez trudu dopasuje się coś do swojego wnętrza. Proste w formie modele elektryczne kojarzą się głównie z nowoczesnymi aranżacjami. Można jednak znaleźć urządzenia zasilane prądem, ale przywołujące skojarzenia z tradycyjnym szlacheckim dworkiem. Z drugiej strony wśród kominków klasycznych, z otwartym paleniskiem lub specjalnym wkładem, też trafiają się produkty o skrajnie różnym wyglądzie. Najważniejsze, by kominki komponowały się z otoczeniem. Mogą być natomiast głównym akcentem dekoracyjnym wnętrza.

Klasyczna aranżacja z kominkiem

Choć kominki, a często również piece kaflowe, pojawiają się dzisiaj w niemal każdym nowym domu i towarzyszą wnętrzom o różnej stylistyce, w aranżacjach klasycznych wydają się czymś nieodzownym. Charakter urządzonego w ten sposób salonu wprost domaga się uzupełnienia wystroju odpowiednim kominkiem. W stylu klasycznym bardzo dobrze odnajdują się kominki z otwartym paleniskiem. Stosowano je od wieków, przez co są tak silnie kojarzone z omawianą stylistyką aranżowania wnętrz. Warto jednak zwrócić uwagę na konieczność zastosowania dodatkowych zabezpieczeń.

Priorytetowe znaczenie mają tu chociażby niepalne materiały, jakimi należy wyłożyć otoczenie otwartego kominka. W podobnej stylistyce można nabyć model z zamykanym wkładem. Za specjalną szybą palą się prawdziwe polana, a domownicy mogą się delektować widokiem naturalnego ognia. Kominek z wkładem pomaga utrzymać wyposażenie w czystości. Jest też bezpieczniejszy, zwłaszcza dla dzieci.

Ekologiczny kominek we wnętrzu nowoczesnym

W nowoczesnych aranżacjach także znajdzie się miejsce na kominki. Dotyczy to nawet wnętrz urządzonych zgodnie z zasadami minimalizmu. Jego zwolennicy preferują proste rozwiązania, często cenią sobie także produkty przyjazne środowisku. W takiej sytuacji dom można wyposażyć w biokominek. Najpopularniejsze są modele montowane w ścianach, ale ciekawie prezentują się również te wolnostojące.

Proste geometryczne kształty i duże przeszklenia idealnie wpisują się w nowoczesne aranżacje. Poza tym takie kominki występują w kolorach, które łatwo dopasować do stylu minimalistycznego czy modernistycznego. Króluje tu oczywiście czerń, ale pojawiają się także modne szarości czy grafitowe wykończenia. Tak wykonany kominek jest praktycznym dodatkiem i zarazem ciekawym ozdobnikiem aranżacji.

Każda aranżacja skorzysta na kominku

We wnętrzu z kominkiem panuje cieplejsza atmosfera. Takie pomieszczenie kojarzy się z domem, wypoczynkiem i chwilą oddechu po ciężki dniu. Nawet bez widoku ognia, wyłączone kominki dodają uroku aranżacji. Wielu osobom kojarzą się z przyjemnymi wspomnieniami. Zaletą nowoczesnych modeli jest ich funkcjonalność. Bez konieczności czyszczenia paleniska i przynoszenia drewna, można się delektować kojącym nerwy widokiem płonącego ognia. W razie potrzeby kominek elektryczny dogrzewa pomieszczenie lub pełni wyłącznie funkcję dekoracyjną. Wszystko za dotknięciem jednego guzika. Biorąc to wszystko pod uwagę, trudno dziwić się popularności, jaką nieustannie cieszą się kominki.