Projekty DIY – co będzie potrzebne?

Projekty DIY – co będzie potrzebne?

DIY oznacza w wolnym tłumaczeniu „zrób to sam”. Ideą takich projektów jest próba własnoręcznego wykonania przedmiotów, które można kupić gotowe w sklepie lub których wykonanie można zlecić. Takie przedsięwzięcia mogą mieć różną skalę: począwszy od niewielkich przedmiotów (typu małe zabawki dla dziecka), aż po poważne projekty, jak np. własnoręcznie wykonane elementy architektury ogrodowej.

Projekty DIY – co będzie potrzebne?

Po pierwsze pomysł – od tego wszystko się zaczyna. Ponadto chęć do pracy, która – w połączeniu z pomysłem – poskutkuje podjęciem kolejnych kroków. Przed rozpoczęciem realizacji projektu trzeba przeanalizować, jaki materiał i sprzęt będzie nam potrzebny. Warto też sprawdzić asortyment sklepu dla osób kreatywnych https://dekolo.pl/ gdzie możemy znaleźć materiały potrzebne do naszego DIY.

Warto zgromadzić w jednym miejscu jeszcze przed rozpoczęciem pracy, dzięki czemu nie będziemy zmuszeni do odrywania się od niej w najbardziej pasjonującym momencie tworzenia. Przyda się dobre oświetlenie, a w przypadku bardziej wymagających obiektów – również odpowiednia odzież ochronna.

Co można zrobić samodzielnie?

Możliwości samodzielnego, twórczego działania jest mnóstwo. Najprostsze i najbardziej przystępne są prace z papierem.  Nic nie stoi na przeszkodzie, by własnoręcznie wykonywać kartki okolicznościowe nawet z tego, co jest dostępne w domu: z tektury, papieru, gazet, gazy i przy pomocy jedynie podstawowych artykułów piśmienniczych i biurowych.

A jako że apetyt rośnie w miarę jedzenia, to wraz ze stopniową eksploracją świata rękodzieła, nabieramy ochoty na odkrywanie jego nowych zakamarków, poznając coraz więcej możliwości i ciekawych dziedzin: szydełkowanie, dzierganie, tkanie, prace z drewnem, malowanie, haftowanie, własnoręczne wykonywanie ozdób, dekoracji i prezentów… – to tylko mały wycinek tego, co oferuje nam świat DIY.

Dla kogo jest DIY?

Odpowiedź jest prosta: dla wszystkich! Wśród tak wielu projektów, które można wykonać samodzielnie, każdy znajdzie coś dla siebie. Nieważne, czy będzie to dziecko w wieku przedszkolnym lub szkolnym, czy też osoba dorosła. Każdy może znaleźć projekt na miarę swoich możliwości i finansów. W zależności od charakteru projektu, niektóre z nich wymagają pewnego przygotowania: zakupienia odpowiednich materiałów, a nierzadko również niezbędnych sprzętów – należy mieć więc aspekt finansowy na uwadze, przymierzając się do realizacji swoich pomysłów. Innego przygotowania będą wymagały prace papiernicze, innego dzierganie, a innego własnoręczne wykonywanie mebli, dlatego każdy powinien wybrać projekt na miarę swoich możliwości.  

Co dobrego jest w DIY

DIY to również nierzadko pewna forma recyklingu: ze zużytych koszulek bawełnianych można stworzyć bawełnianą przędzę, a w niej utkać lub zrobić na drutach poszewkę na poduszkę. Z wytłaczanek po jajkach powstanie genialna pasa papierowa do prac modelarskich, a puste kartony mogą – przy odrobienie pracy – przeobrazić się w zabawki dla dzieci.

Wykorzystując i przerabiając to, co mamy w domu, działamy z korzyścią dla domowego budżetu oraz  – co bardzo ważne! – środowiska. Prace twórcze mają również działanie relaksujące i pomagają się odstresować po ciężkim dniu, a dzieciom pozwalają rozwijać zdolności manualne oraz uczą cierpliwości i wytrwałości. To również świetny sposób na wspólne spędzanie czasu w rodzinnym gronie.